Instytut Dobry Port
PROJEKT DOBRY PORT
„Bądź tą zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie” Mahatma Gandhi
Dobry port to miejsce, do którego przybywają strudzeni wyprawą podróżnicy. Dobry port to również miejsce spotkań, wymiany doświadczeń i relacji z podróży, przekazywania wiedzy, dzielenia się umiejętnościami, wreszcie regeneracji przed kolejną podróżą. W przyjaznej i bezpiecznej atmosferze można zagoić swoje rany oraz zdobyć siłę i odwagę do stawiania czoła przyszłym wyzwaniom.
Dobry Port jest bardzo trafną metaforą naszego projektu. Stworzyliśmy miejsce, w którym pomagamy ludziom w radzeniu sobie z trudnościami jakie napotykają w swoim życiu. Nasi eksperci są zaś jak grupa przewodników, instruktorów, podróżników, którzy dzięki zdobytym doświadczeniom, wiedzy i umiejętnościom potrafią wesprzeć, pomóc znaleźć nowe rozwiązania, wypłynąć tam, gdzie wcześniej się nie udało. Nie obiecujemy, że na morzu nie pojawią się sztormy, a życie zawsze będzie lekkie, możemy jednak wspólnie odkryć sposób dzięki, któremu można przez niego przepłynąć i mieć satysfakcję z pokonanych przeszkód.
Nasz zespół tworzą psychoterapeuci, psychiatrzy, psychodietecy, fizjoterapeuci, muzykoterapeuci, arterapeuci, instruktorzy tańcem i ruchem, focusingu, mindfullnes i jogi. To co ich łączy to pełne szacunku podejście do drugiego człowieka, stałe doskonalenie swoich umiejętności, a także głębokie i pokorne podejście do żywiołu jakim jest życie. Odwołujemy się do najnowszych ustaleń oraz wiedzy psychoterapeutycznej, medycznej i naukowej. Przede wszystkim jednak pracujemy z ludźmi, nie zaburzeniami.
Kładziemy nacisk na rozpoznanie poszczególnych trudności z jakimi zmagamy się jako ludzie w społecznym i kulturowym kontekście. Uważamy, że ten wymiar życia jednostek jest zbyt często pomijany co sprzyja indywidualizacji ich problemów, przypisaniu im diagnostycznych kategorii, które niejednokrotnie są odzwierciedleniem systemowych i strukturalnych przemian i napięć współczesnego świata.
Doceniamy wagę kontaktu z naturą i przyrodą. Życie w zurbanizowanym środowisku, zawrotne tempo, pochłonięcie technologią, koncentracja na pracy zarobkowej oddala nas niejednokrotnie od tak esencjonalnego doświadczenia jakim jest bycie na pełnej życia planecie. Nie przeciwstawiamy się współczesnemu światu, ale raczej uznajemy, że potrzebuje on uwzględnienia tego ważnego obszaru. Stąd w naszych programach m.in. ekopsychoterapia, kąpiele leśne, praca z końmi.
Naszą ofertę kierujemy do osób zmagających się z zaburzeniami nerwicowymi, osobowości i odżywiania. Pomagamy osobom dorosłym i młodzieży m.in. w radzeniu sobie z depresją, lękiem, symptomami psychosomatycznymi, żałobą, problemami w pracy czy w szkole, a także w relacjach społecznych i intymnych. Wspieramy także osoby w ich rozwoju osobistym. Zapewniamy całkowicie niepubliczną pomoc zarówno w postaci ambulatoryjnej, dziennej oraz całodobowej. Dysponujemy Poradnią Psychoterapeutyczną, dwoma kameralnymi oddziałami dziennymi oraz dwoma całodobowymi dla dorosłych i młodzieży, w których odbywają się 4-tygodniowe turnusy.
Pracujemy z osobami bez względu na płeć, wyznanie, orientację seksualną, tożsamość płciową, kolor skóry. Nasz Instytut prowadzi działalność komercyjną, dążymy jednak to tego, aby część dochodu, a także prowadzone przez naszą Fundację zbiórki przeznaczać dla osób, które nie będą mogły pokryć opłat. Chcemy tym samym dążyć do przeciwdziałania marginalizacji oraz stygmatyzacji jednostek na polu zdrowia psychicznego.
Istotną częścią naszego Instytutu jest działalność naukowo - badawcza. Chcemy poddawać naszą działalność naukowej weryfikacji. Jednocześnie będziemy prowadzić szkolenia, konferencje na które zaprosimy przedstawicieli różnych dyscyplin m.in. psychologów, psychoterapeutów, filozofów, lekarzy, socjologów, antropologów.
To jest nasz projekt i zmiana, którą chcemy ujrzeć w świecie.